The Hammers Awards Jüri Başkanı Meltem Bakiler Şahin: “The Hammers, pazarlama iletişimi alanında sektöre değer katıyor"

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards’un bu yılki jüri başkanı, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin.

The Hammers Awards 2021'in jüri başkanlığını üstlenecek olan Meltem Bakiler Şahin ile pandemiyle birlikte pazarlama sektöründe yaşanan dijitalleşmeyi ve The Hammers Awards'un gelecek dönem pazarlama faaliyetlerine katkısını konuştuk. 

Vodafone pandemi sürecini nasıl geçirdi? Sizce bundan sonra hangi trendler öne çıkacak?

Meltem Bakiler Şahin: Vodafone olarak, pandemi döneminde yaptığımız işin hem toplumun hem bireylerin dönüşümü için ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anladık. Bu süreçte işimize bağlılığımız daha da arttı, topluma faydamızı çok net gördük. Pandemi, ilk günden itibaren hayatımızın bundan böyle eskisi gibi olmayacağının sinyallerini verdi. Hepimizin hayatında önemli değişikliklere yol açtı. Alışkanlıklarımız, iş yapış biçimlerimiz, hayata bakış açımız, hatta değerlerimiz değişti. Pandemiyle birlikte hem bireyler hem de kurumlar için yeni normallerden konuşmaya başladık. Yeni normallerin temel unsurlarından biri dijitalleşme olacak. Uzmanlar bizi “yoğunlaştırılmış” bir dijitalleşme çağının beklediğini söylüyor. Sağlıktan finansa, turizmden eğitime, perakendeden bankacılığa kadar her sektörde veri analizine dayalı yapay zekâ teknolojilerinin kullanıldığı köklü değişiklikler öngörülüyor. 

Pandemiyle birlikte pazarlama sektöründe yaşanan dijitalleşme iş süreçlerinizi ve tüketici davranışını nasıl etkiledi? Bu bağlamda Vodafone bünyesinde neler değişti?

Meltem Bakiler Şahin: Pandemi döneminde müşterilerimizin pek çoğu ihtiyaçlarını online alışveriş siteleri üzerinden karşılamaya başladı, okullar online eğitime yöneldi, işyerleri evden çalışma düzenine geçti, dijital yayınlara talep arttı. Bu durum, mobil ve sabit data kullanımını artırdı. Mobil trafikte yüzde 10, sabitte yüzde 60’a varan artışlar gözlemledik. Müşterilerimizin bu dönemde data kullanım oranı ikiye katlandı. Pandemiyle birlikte alışkanlıklarımızın önemli bir bölümünü dijitale taşıdık. Bu durum, dijital servislere ilgiyi artırdı. Kendi servislerimizden örnek verecek olursam, Vodafone Yanımda, Online Self Servis ve Vodafone TV gibi dijital kanallarımızı kullanan aylık aktif müşteri sayısı 17 milyonu aştı. Vodafone olarak, ürün ve servislerimizi değişen müşteri ihtiyaçlarına uygun şekilde adapte etmeye odaklandık. Vodafone Simple adı altında yeni nesil mobil deneyimi geliştirdik. Türkiye’de bir ilk olan Vodafone Simple ile taahhütsüz, aşım ücreti olmayan, yüzde 100 dijital ve kolay bir deneyim sunuyoruz. 

The Hammers Awards’ta jüri başkanısınız. Katılan işleri değerlendirirken kriterleriniz ve öncelikleriniz neler olacak?

Meltem Bakiler Şahin: Öncelikle, böyle bir organizasyonda jüri başkanlığı yapacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Jüri olarak, hem ön hem de ana değerlendirmeyi yaparken göz önünde bulundurmamız gereken bazı kriterler önceden tespit edilmiş durumda. Öncelikle, aday projenin şirketin algısına, satış performansına ve kârlılığına ölçülü ve anlamlı bir katkısı olmuş mu; projeyi yöneten pazarlama ekibinin süreç yönetimi ne kadar başarılı, bunlara bakıyoruz. Ayrıca, ekibin iyi bir takım çalışması ile katılımcı ve etkin bir yönetim biçimi ile hareket etmiş olması da bizim için önem taşıyor. Başka bir deyişle, ekibin proje paydaşları ile katılımcı ve insan-maddi kaynak kullanımında başarılı bir yaklaşım ve yönetim sergilemiş olmasına önem veriyoruz.

The Hammers, sektör için ne ifade ediyor? The Hammers’ın gelecek dönem pazarlama faaliyetlerine ve şirketlerin pazarlama ekiplerine nasıl etki edeceğini düşünüyorsunuz? Pazarlama ekipleri bu ödül programına neden katılmalı?

Meltem Bakiler Şahin: The Hammers, Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin pazarlama ve pazarlamayı kapsayan tüm alt bölümlerindeki ekip başarısını ölçmeyi hedefleyen bir yarışma. Ayrıca, başarılı pazarlama ekiplerini ödüllendiriyor. Bu açıdan bakıldığında, kendi alanında bir ilk. The Hammers’ı pazarlama ve pazarlama iletişimi alanında kurumlara ve sektöre değer katan çalışmaların ön plana çıktığı bir yarışma olması açısından önemli buluyorum. Bu tür programlarla pazarlama sektöründe kalite ve performans çıtasının daha da yükseleceğine inanıyorum. Pazarlama ekiplerine bulundukları noktayı gösteren ve daha iyisini yapabilmek için ilham veren bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.
Burger King Sinop'a açtığı ilk restoranı, eğlenceli reklam filmiyle duyurdu

Türkiye’de hızlı servis restoran zinciri sektöründe bulunan TAB Gıda güvencesiyle hizmet veren Burger King, Sinop Gazi Caddesi’nde hizmet vermeye başl [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir