Siri, COVID-19 olup olmadığımızı söyleyebilecek

En gelişmiş yapay zekâ sistemlerinden biri olan Siri, yeni geliştirilen bir sistem ile birlikte artık COVID-19 olup olmadığınızı söyleyebilecek.

Bildiğiniz üzere Siri ile sohbet etmek, hava durumu öğrenmek, haberlere bakmak gibi bir çok şeyi yapmak mümkün. Bunun yanında artık bir de COVID-19 olup olmadığınızı Siri’ye sorarak öğrenebileceksiniz. Bunun için Johns Hopkins Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği bölümünden Drew Grant, Siri’yi geliştirmek için çalışıyor. Grant, “Ses algılama sistemimizle, bir kişi konuşmasını, öksürmesini veya nefes almasını mikrofona kolayca kaydedebilecek ve neredeyse anında COVID-19 tarama testinin sonuçlarını görebilecek.” dedi.

Grant, COVID-19 pozitif ve negatif deneklerin ses kayıtlarını içeren kitle kaynaklı bir veritabanı kullandı. Makine öğrenimi algoritmaları ise, ses kalitesi ve ses hızı gibi çeşitli ses özellikleri arasındaki küçük farklılıkları bulmaya çalışıyor. Böylece COVID-19’lu kişiler ile sağlıklı insanların sesleri arasındaki farklara dayanarak size hasta olup olmadığınızı söylüyor. Kısacası geliştirilen sistem ile birlikte ses algılama sistemleri, Siri platformuna birçok veri gönderecek ve bu veriler içerisinde kullanıcıların konuşmasındaki ses değişimi, konuşması, nefes alması veya öksürmesine kadar her şey detaylı incelenecek.

Grant, “Makine öğreniminin bu kadar şaşırtıcı olmasının nedeni budur. İnsanlar tarafından algılanamayan ince farklılıkları bulabiliyor.” şeklinde konuştu. Grant ve ekip arkadaşları, çalışmayı daha önce IEEE Xplore‘de sundu. Henüz proje aşamasında olan bu yeni sistem makine öğrenimi ve yapay zeka gibi birçok konuyu kendi içerisinde barındırıyor. Ayrıca kitle kaynaklı veritabanı kullanılacağı için bazı ek izinler alınması şart.
Burger King Sinop'a açtığı ilk restoranı, eğlenceli reklam filmiyle duyurdu

Türkiye’de hızlı servis restoran zinciri sektöründe bulunan TAB Gıda güvencesiyle hizmet veren Burger King, Sinop Gazi Caddesi’nde hizmet vermeye başl [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir