Cadbury, İki Erkeğin Bir Çikolatayı Paylaştığı Creme Egg Reklamıyla Tepki Çekti

İngiliz çikolata üreticisi Cadbury, meşhur ürünü Creme Egg'in 50. yılını kutladığı reklamıyla tepki çekti. Yumurta şeklindeki ikonik çikolatanın 50. yıl dönümü reklamı, eşcinsel bir çifti içerdiği ve şekeri "cinselleştirdiği" için eleştirilerin odağı oldu. Öyle ki, reklamın yayından kaldırılması için bir imza kampanyası başlatıldı.

https://pazarlamasyon.com/markalardan-onur-haftasi-ile-ilgili-birbirinden-renkli-paylasimlari/

Reklamda, çikolatanın tadını farklı şekillerde çıkaran farklı insanlar yer alıyor. Reklamın tepki çeken kısmı ise iki erkeğin bir "Creme Egg öpücüğünü" paylaştığı son sahnesi. 


İmza kampanyasında, "Cadbury, ürünlerini kasıtlı olarak ailelere ve çocuklara pazarlayan köklü bir aile markasıdır; bu nedenle, çocukları bu kadar açık bir şekilde aşırı cinselleştirilmiş bir imaja maruz bırakmaları kabul edilemez," açıklaması yer alıyor.


https://www.youtube.com/watch?v=t6fdOwluWPI&feature=emb_title

Birçok kişi ise insanların aşırı tepki gösterdiğini belirterek Cadbury'yi savundu. Bir Twitter kullanıcısı, M&M'in aldatma temalı reklamını işaret ederek, "Creme Egg üzerinden öpüşen iki erkek yüzünden akıllarını kaybedenler, bir kadının kocasını M&M ile aldatmasında bir sorunu yok mu?" yorumunda bulundu. 


https://www.youtube.com/watch?v=D4pXEaHIBH8

"Homofobik değilim ama..." ifadeleri ile başlayıp reklamı "iğrenç" ya da "uygunsuz" bulan kullanıcılar, diğer kullanıcılar tarafından homofobik addedildi.


Cadbury ise, reklamı eleştiren bir kullanıcıya verdiği yanıtta "İster ürünler ister kampanyalar yoluyla olsun, her zaman kapsayıcılık mesajı yayan ilerici bir marka olduk," diyerek herhangi bir çift reklama nasıl dahil edilecekse Creme Egg'i paylaşan çiftin de aynı şekilde dahil edildiğini söyledi. Reklamda heteroseksüel bir çift yer alsaydı Cadbury'nin aynı tepkiyi çekip çekmeyeceği ise merak konusu.

Burger King Sinop'a açtığı ilk restoranı, eğlenceli reklam filmiyle duyurdu

Türkiye’de hızlı servis restoran zinciri sektöründe bulunan TAB Gıda güvencesiyle hizmet veren Burger King, Sinop Gazi Caddesi’nde hizmet vermeye başl [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir