6 Dev Markanın Logolarına Dair İlginç Detaylar

Birçok büyük şirket, ilk kurulduğunda sahip olduğu logosunu daha sonradan çok daha çekici ve iddialı olanlarıyla değiştirmiştir. Starbucks ve Google gibi dünya devi olan birçok marka da bu stratejiyi izleyen şirketler arasında yer alıyor. Ancak bu dev şirketlerin ilk logolarını gördüğünüzde, gerçek olduklarına inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Format adlı dergi, internet sitesinde Starbucks, Google, Nike ve Pepsi gibi dev markaların logolarının geçirdiği evrimi gözler önüne seren bir yazı paylaştı. Yazıda markaların eski logoları ve bu logolara dair ilginç detaylar yer alıyor.

Starbucks

Starbucks’ın ilk logosundaki denizkızının üstsüz olduğunu biliyor muydunuz? Şirket, 1971 yılında kurulduğunda  kahverengi renkli, üstsüz ve iki kuyruklu bir denizkızı içeren bir logoya sahipti. 1987 yılında Howard Schultz şirketi satın aldıktan sonra ise logo değiştirilerek denizkızının üstü kapatıldı ve logonun genel rengi de şu anda da kullanılan yeşil renk olarak belirlendi.

Google

Google, 1996 yılında BackRub ismiyle biliniyordu. Backrub, “sırt masajı” anlamına geliyor ve şirketin o zamanki logosunda da sırt masajı yapan bir el yer alıyordu. Çok yaratıcı, değil mi? Şirketin isminin neden Backrub olduğunu düşünenler olabilir. Backrub, backlink takibinin altında yatan teknolojiye verilen isim ve o zamanlar şirket, bu işle uğraştığı için şirkete bu isim verilmiş. 1997 yılında ise şirketin ismi Google olarak değiştirildi.

Nike

1971 yılında Nike’ın kurucularından biri olan Phil Knight, grafik tasarım öğrencisi olan Carolyn Davidson ile marka için bir logo tasarlaması için anlaştı. Davidson, saati 2 dolara çalışıyordu ve logo tamamlandığında aldığı toplam ücret 35 dolardı. Davidson’ın o zaman tasarladığı logo, bugünkü Nike logosunun temelini oluşturuyordu.

Pepsi

Pepsi, 1940’ta kıvrımlı yazı karakteri ve dairesel logosundan vazgeçerek daha az kıvrımlı bir yazı karakteri ve dikdörtgensel bir logoya geçiş yaptı. Bununla birlikte şirket, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’ye olan desteğini göstermek için şişe kapağının rengini kırmızı, beyaz ve mavi olarak değiştirdi.

KFC

1930 yılında kurulan ünlü fast food markası KFC’nin logosu, o zamandan bu zamana kadar sadece 5 kez değişime uğradı. 1952’deki logo değişiminden itibaren ise şirketin kurucusu olan Harland David Sanders, logoda hep yer aldı.

Toyota

Toyota’nın şu anda kullandığı logosu, 1989 yılında şirketin 50. yılına özel olarak tasarlandı. Tasarımı beş yıl süren meşhur Toyota logosundaki birbirine kenetlenmiş üç halka, üç kalbi temsil ediyor: Müşterinin kalbi, ürünün kalbi ve teknolojideki gelişimin kalbi.
Burger King Sinop'a açtığı ilk restoranı, eğlenceli reklam filmiyle duyurdu

Türkiye’de hızlı servis restoran zinciri sektöründe bulunan TAB Gıda güvencesiyle hizmet veren Burger King, Sinop Gazi Caddesi’nde hizmet vermeye başl [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir