Yapay Zeka Teknolojisinde Fark Yaratan Ülkeler

  • Yapay Zeka teknolojisi için çalışan ve bu teknolojiyi geliştiren ülkeler söz konusu olunca şüphesiz akla gelen en önemli isimlerden iki tanesi Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'dir.
  • Ancak son zamanlarda yapay zeka teknolojisi konusunda oldukça ciddi çalışmalar yapan 6 ülkeyi sizlerle paylaştık.
  • İlgili Yazı: Yapay Zekanın Pazarlamada Kullanılacağı 5 Alan
Yapay Zeka konusunda Amerika ve Çin lider ülkeler gibi görünse de aslında bu 6 ülkenin yaptıkları hiç hafife alınmayacak türden. 6 ülkenin yapay zeka teknolojisinde neler yaptığına bakalım.

Singapur 

[caption id="attachment_82632" align="aligncenter" width="486"] Singapur'da Mayıs ayında test edilen özerk bir elektrik otobüsü.[/caption] Getty Images aracılığıyla Nicky Loh / Bloombergkredisi Singapur, Mayıs 2017'de AI Singapur adlı ulusal bir stratejiyi açıklayan ilk ülkelerden biriydi. Singapur ayrıca otonom araçlar konusunda da hızlı bir başlangıç yaptı. Halkın kullanabileceği ilk otonom taksiler bu ülkede kullanıma girdi. Ayrıca bu araçların test edilmesi için bir mini kasaba kuruldu.

İsrail

İsrail, New Jersey'nin utangaç nüfusu olan bir ülkede düzinelerce yeni sağlık hizmeti girişimi ile tıbbi olarak yapay zekada bir dünya lideri haline geliyor. Hükümet hasta verilerini dijital hale getirmek için 280 milyon dolarlık bir bütçeyle beş yıllık bir program duyurdu ve yerli uzmanlığı İsrail'e bir sanayi lideri haline getirebilecek tüketici ürünlerine dönüştürmek umuduyla önemli bilgiler elde etmek için yapay zekayı kullandı.

Hindistan

Hindistan, AI stratejisini sadece bu yaz yayınladı , ancak onları yakalayabilecek büyük bir fikir içeriyor: Kendilerini ve gelişmekte olan dünyanın geri kalanı için ekonomik büyüme ve sosyal gelişme yaratan  #AIforAll adını verdikleri plan, sağlık bakımı, tarım, eğitim, akıllı şehirler ve altyapı, akıllı hareketlilik ve ulaşım gibi konulara odaklanacak.

Birleşik Arap Emirlikleri

Getty Images aracılığıyla Giuseppe Cacace / Agence-France Pressekredisi Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir polis robotu. Ülke, bir Yapay Zeka Bakanlığı oluşturmada dünyanın ilk oldu. B.A.E Orta Doğu’da yapay zeka stratejisine sahip ilk ülke olmanın yanı sıra dünyada bir Yapay Zeka Bakanlığı'na sahip olan ilk ülke. Ayrıca bu yaz 600 yerel öğrenci yapay zeka kampında aldığı eğitim sayesinde ülkenin yapay zeka yetenek havuzuna dahil oldu.

Fransa

Fransa hükümeti, bu yılın başlarında sağlık, çevre, ulaştırma ve güvenlik sektörleri konusundaki yapay zeka zeka çabalarını açıklayan ve bu alanlar etrafında 2 milyar dolarlık finansman projelerine imza attığı 150 sayfalık bir belge yayınladı.

Kanada

Yapay zekanın bugün olduğu noktaya gelmesini sağlayan dört kurucu kişiden ikisi Yoshua Bengio ve Geoffrey Hinton bugün Kanada’da yaşıyor ve eğitim vermeye devam ediyor. Bu gibi figürlerin çabaları ülkede yapay zeka endüstrisinin gelişmesine katkı sağladı.Ayrıca ABD’nin göçmen alımına yönelik katı tutumları, uluslararası araştırmacıların Silikon Vadisi yerine Kanada’ya gitmesine sebep oluyor. Kaynak: New York Times
Burger King Sinop'a açtığı ilk restoranı, eğlenceli reklam filmiyle duyurdu

Türkiye’de hızlı servis restoran zinciri sektöründe bulunan TAB Gıda güvencesiyle hizmet veren Burger King, Sinop Gazi Caddesi’nde hizmet vermeye başl [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir