Karbon Ayak İzinizi Telafi Etmenize İmkan Tanıyan Uygulama: Aerial

Geri dönüşüme önem vermek, tek kullanımlık plastiklerden mümkün olduğunda kaçınmak ve yeniden kullanılabilir ürünlere yönelmek, plastik pipetlerden cam veya metal pipetlere geçiş... Bunlar, iklim değişikliği artmaya devam ederken, son yıllarda çoğumuzun yaptığı küçük değişikliklerden sadece birkaçı değil mi? Peki ya sıkça duyduğunuz karbon ayak izi? Onu nasıl değiştireceğiz?

https://pazarlamasyon.com/yaptiginiz-karbon-salinimina-gore-limit-koyan-kredi-karti-do-black/

İşte tam da bunun için karbon ayak izimizi takip etmemizi sağlayan bir mobil uygulama geliştirildi. Hem karbon ayak izinizi takip etmenize hem de dengelemenize imkan tanıyan bu mobil uygulamanın ismi Aerial.

Aerial, Google, Microsoft ve Facebook gibi teknoloji devlerinde çalışmış üç girişimcinin eseri. Uygulama, gelen kutunuzda bulunan maillere bakarak uçuş güzergahlarınızı, tren biletlerini ve Uber gibi taşıma araçlarının makbuzlarını tarayarak çalışıyor ve bu bilgilere dayanarak kullanıcıların karbon emisyonlarını hesaplıyor. Ardından uygulama, çevre ve orman ile ilgili derneklere bağlanarak, ağaçları kurtarmak için kredi satın alarak bu sayıyı dengeleme seçeneği sunuyor.

Ayrıca uygulamada kullanıcılar, diğer kullanıcıların ne kadar karbon ayak izi bıraktığını görebiliyor ve bir adım daha ileri giderek, kimin daha fazla ağaç kurtardığını görebiliyor. Uygulamada rekabet anlamında fayda sağlamayı amaçlayan bu durum için arkadaşlarınla paylaş seçeneği de bulunuyor. Hatta ekim ayındaki lansmandan bu yana, Aerial uygulamasındaki kullanıcı topluluğu tam olarak 482 ağacı kurtarmış durumda.

https://pazarlamasyon.com/hidrojenle-calisan-toyota-mirainin-yeni-nesli-tanitildi/

Aerial uygulamasının e-postalardaki ulaşım faturalarına bakmasının bir nedeni de EPA’nın yıllık gaz emisyonları raporuna dayanıyor. Araştırmaya göre ulaştırma sektörü, sera gazlarının ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerden biri. Fosil yakıtlarla çalışan, karbondioksit ve metan gazı açığa çıkaran ve daha sonra atmosfere ısı hapseden tüm bu gazlar; hava, kara ve deniz taşıtları tarafından atmosfere salınıyor.

Salgın nedeniyle bu yıl, önceki yıllara kıyasla daha az seyahat edilse de, uygulama aracılığıyla geçmiş uçuşlardan veya geçen yıl yapılan yolculuklardan kaynaklanan emisyonları geriye dönük olarak dengelemek de mümkün.

Ağaçları korumak, elbette karbon emisyonlarını dengelemenin yalnızca bir yolu, ancak önemli bir yolu. Çünkü ağaç ne kadar eski olursa, yeni ekilen ağaçlara kıyasla o kadar fazla karbon emiş gücüne sahip oluyor. Sadece bir uygulama aracılığıyla bir ağacı kurtarmak, gezegenimizi kurtarmak için yeterli olmasa da, bizce bu yolda gayet iyi bir başlangıç.

Burger King Sinop'a açtığı ilk restoranı, eğlenceli reklam filmiyle duyurdu

Türkiye’de hızlı servis restoran zinciri sektöründe bulunan TAB Gıda güvencesiyle hizmet veren Burger King, Sinop Gazi Caddesi’nde hizmet vermeye başl [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir